Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dobitnici dogovora u Banjaluci su i RS i EU

Komentari (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 16 maj 2011 11:46
Kiza
Ja sam ranije postovao Obrada Kesica, ali sam posle ovog intervjua izgubio to postovanje. Zar RS da seje razdor izmedju Vasingtona i Brisela??? Sta to ima u hrani koju jedu ovi politicki analiticari koji zive u Americi?
Preporuke:
11
39
2 ponedeljak, 16 maj 2011 12:39
nataša
Nije tako.
Sudske nadležnosti su prema Dejtonskom sporazumu u ingerenciji entiteta dakle Republike Srpske.
Visoki predstavnik je te ingerencije samovoljno i bez saglasnosti prenio na zajedničke organe.
Nakon razgovora sa Ešdaun, Republika Srpska je dobila neka usmena obećenja, ali je i dala saglasnost da se njena sudska ovlaštenja prebace na BiH. Neko će reći i do sada su bila, jesu ali ilegalno, bez ovlaštenja, a sada će biti legalno.
Isti dosetka kad je Tadić tražio miščljenje suda o zakonitosti samoproglašenja Kosmeta, sa ciljem da se Kosmetu pribavi sudska saglasnost, isto tako i Rezolucija, koja je promenjna da bi se obezbedio način i saglasnost da "Kosova" otkloni sve prepreke funkcionisanju kao država. Isti obrazac.
Ne smišlja to ni Tadić ni Dodik, neko od starih dušmana to smišlja.
Dobitnik su zajednički organi BiH, jedinstvena BiH, kojima se na ovaj način pridodaju i sudska ovlaštenja, uz saglasnost Republike Srpske.
Preporuke:
27
14
3 ponedeljak, 16 maj 2011 18:08
Zoran, za KIzu
Zar je potreban jedan clanak nekog analiticara sa cijim sadrzajem se ne slazete pa da porpuno izgubite postovanje prema tom analiticaru, koji je to poverenje godinama stico? Nema nista u hrani koju analiticari koji zive u SAD jedu, oni samo analiziraju i donose sudove na osnovu raspolozivih informacija, pa, na primer, Dan Server dolazi do jednih zakljucaka a Obrad Kesic sasvim do drugih i drugacijih. Ni ja se ne slazem sa konstatacijom g. Kesica da je RS ista dobila ovim ociglednim popustanjme pod pritiscima visoke predstavnice EU, odnosno smatram da je samo izgubila jer je pokazala da pritisci, pretnje i uslovljavanje kao i u slucaju Srbije, sasvim lepo donose rezultate i da se na te metode u buducnosti moze racunati, a potpuno je nebitno da li ih je izrekao Diktator ili Ketrin Eshton. Posebno je problematicno sto je zauzvrat zbog odustajanja od referenduma RS dobila neka neodredjena, mlaka obecanja da ce se u formiranju zajednickog sudstva "voditi racuna o interesima RS". Vrlo lose.
Preporuke:
25
7
4 ponedeljak, 16 maj 2011 21:26
Bartolomeo
Mislim da je Dodik izvukao maksimum iz ove situacije iako se i meni ne svidja sto nema referenduma. Maravno, treba biti jako oprezan da nam se ne desi ovo o cemu predhodni komentatori govore. Obrni okreni pretnja referendumom je u 90% slucajeva samo blef, a ovog puta taj blef nam je prosao. Kad se predhodni put to desilo?
Preporuke:
8
1
5 ponedeljak, 16 maj 2011 22:26
Starac Fočo
Obrad Kesić ima svež pogleda na stvari, kao i obično. Uvek je zadovoljstvo čuti njegovo mišljenje.

Inače, mislim da komentatori ovde previše strogo i isključivo gledaju na stvari. Znam, i ja bih najviše voleo da bude referendu o ocepljenju RS i njenom pridruživanju Srbiji pa da odmah sutra slavimo. No, ne ide to baš tako. Razmislite kakav bi efekat imala priča da je RS protiv suda i tužilaštva samo zbog toga što je centralno. Ovako se stvar samo malo okreće u našu korist isticanjem da nećemo takav sud i tužilaštvo zato što ne rade kako valja i zato što nisu konstituisani kako treba. Na duži rok ovo je sve jako povoljno.
Problem je što mi Srbi nismo istrajni nego smo nestrpljivi i hoćemo sve sada i odmah, a sa druge strane smo se razočali u svoju elitu previše puta. Projektujući takve misli na celu situaciju kao da samo čekao neki povod koji će nam potvrditi da će nas neko opet izdati i prevariti i da nema nade. Uprkos vemu tome, ja biram da verujem Dodiku, jer nemamo više šta da izgubimo.
Preporuke:
19
3
6 ponedeljak, 16 maj 2011 22:56
Zoran, za Starca Focu
Rezultat "ubedjivanja" Estonove je da se jos jedna nadleznost prebacuje na centralne drzavne organe, mozda sedamdeset i treca ili vec ne znam koja od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. KOliko je to maksimum koji se u ovom momentu mogao dobiti ostaje da se vidi ali popustanje pod "ubedjivanjem" i odustajanje od referenduma ostavljaju gorak ukus ukoliko je rezultat formiranje centralnih sudskih organa i postepeni nastavak centralizacije BiH. Gde je granica ispod koje Dodik i RS nece ici? Da li ona uopste postoji ili, ako postoji, kao u slucaju Borisa Tadica, ona se stalno pomera, uvek na direktnu stetu srpskih nacionalnih interesa a u korist ozivljavanja smoproglasene drzave na teritoriji Srbije. Pocelo je sa Eulex-om, nastavilo se u Briselu u septembru a zavrsava, izgleda, posetom Stefanovica Pristini. Pri tome se svaki naredni ustupak u javnosti pokusava predstaviti kao trijumf odrzavanja celovitosti Srbije i doprinos Srbije miru na Balkanu i uvek je, navodno, izvucen maksimum!
Preporuke:
9
5
7 utorak, 17 maj 2011 01:45
Velibor
Good cop-bad cop...
Zvuci poznato?
Preporuke:
5
0
8 utorak, 17 maj 2011 07:54
pozitivno
Obrad Kesic je u pravu, Brisel i Vasington nemaju jedinstven stav povodom resavanja situacije u BIH, veoma bitno je da niko nije osporio ili zabranio odrzavanje buducih referenduma.A oni Srbi koji misle dobiti sve i odmah su hvala bogu u manjini.Samo polako, strpljivo i doci ce rezultati.
Preporuke:
6
3
9 utorak, 17 maj 2011 08:42
Vukadin
Dobro je što se direktno pregovara sa EU, što je preskočen OHR. Međutim, treba biti oprezan i svestan činjenice da su ulozi podignuti. Posebno treba biti oprezan sa EU, ipak su to Latini - stare varalice.
Preporuke:
6
2
10 utorak, 17 maj 2011 08:59
šarlo
Dodik je izigrao povjerenje. Za ozbiljno pitanje poput prvog referenduma u Srpskoj, morao je prije svega prikupiti dovoljno međunarodne podrške. On to nije uradio, nego je u svom bahatom maniru - krenuo grlom u jagode. Nadao sam se da Dodo u svom referendumskom poslu ima širu podršku - on to očigledno nema. Blefira.

Omogućeno mu je koliko toliko časno povlačenje iz cijele priče zahvaljujući činjenici da ni narod u Srpskoj ni EU nemaju boljeg lidera/partnera/poslušnika.

Trebali smo krenuti sa bezazlenijim referendumskim pitanjem jer situacija oko Suda i Tužilaštva BiH, s obzirom na usvajanje zakona u državnom parlamentu nije najjasnija. U takvim nejasnim slučajevima računa se kako OHR kaže - vrhovni je autoritet u tumačenju Ustava.
Preporuke:
2
5

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner